DRŽAVNA MATURA 2013./2014.
Autor: NINA SELMAN-HRVATIĆ, 4. 12. 2013.

Počele su prijave ispita državne mature i studijskih programa u ljetnome roku školske godine 2013./2014.

Prijava u sustav

Više pod Opširnije!

UPUTA:

Danas, 1. prosinca 2013. godine počinju prijave ispita državne mature i studijskih programau školskoj godini 2013/2014. Prijave ispita državne mature trajat će do 1. veljače 2014. godine.

Prijave studijskih programa u ljetnome upisnom roku bit će omogućene od 1. prosinca 2013. godine do 17. srpnja 2014. godine (osim studijskih programa koji su odredili raniji rok prijave).

U isto vrijeme bit će omogućene i aktivacije prošlogodišnjih maturanata i registracije za kandidate koji su srednje obrazovanje završili prije 2010. godine, kandidati koji završavaju srednje obrazovanje u sustavu obrazovanja odraslih, u inozemstvu ili su strani državljani.

Prijave u sustav različite su za pojedine kategorije kandidata te je važno pridržavati se uputa koje su dostupne u nastavku ove obavijesti.

Također, nužno je dobro pročitati i prihvatiti Opće uvjete prijava ispita državne mature i studijskih programa prilikom prve prijave.

U pripremi je i brošura u kojoj će biti detaljno objašnjeni svi postupci u vezi s radnjama koje su nužne u postupku prijava ispita državne mature, prijava studijskih programa, rangiranja i upisa na visoka učilišta, tko je obvezan i na koji način priložiti dokumentaciju za prijavu ispita i studijskih programa, mogućnost ostvarenja prava na prilagodbu ispitne tehnologije, kao i Kalendar svih rokova koji se odnose na provedbu polaganja ispita državne mature i prijave studijskih programa.

Molimo sve kandidate da redovito prate mrežne stranice Nacionalnoga centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja www.ncvvo.hr i Postani student www.postani-student.hr

Također, za dodatnu pomoć možete kontaktirati Službu za podršku korisnicima na adresu e-poštencvvo@ncvvo.hr te na broj telefona Info centra 01/4501 899 za pitanja o prijavama ispita državne mature, a na broj telefona 01/6274 844 za pitanja u vezi s prijavom studijskih programa.

PRIJAVA U SUSTAV

Učenici koji u tekućoj školskoj godini završavaju najmanje četverogodišnje srednje obrazovanje u redovitome sustavu obrazovanja u Republici Hrvatskoj u sustav se prijavljuju svojim elektroničkim identitetom iz sustava AAI@EduHr (korisničkom oznakom i lozinkom) koji im dodjeljuje administrator imenika škole.

Kada se učenik po prvi puta prijavi u sustav na mrežnoj stranici www.postanistudent.hr sa svojim elektroničkim identitetom iz sustava AAI@EduHr (korisničkom oznakom i lozinkom) treba unijeti broj svoga mobilnog telefona na koji želi SMS-om primiti PIN i TAN. PIN je osobni identifikacijski broj koji služi za dodatnu zaštitu i privatnost podataka svakoga učenika. TAN je broj kojim učenik potvrđuje značajne radnje u sustavu.

Ukoliko učenik ne posjeduje mobilni telefon, može zatražiti slanje PIN-a i TAN-a svome ispitnom koordinatoru.

Preporuča se učenicima da ispravnost TAN-a što prije provjere nakon prijave u sustavpod poveznicom ‘Moji podatci / Osnovni podatci’.

Ako se učenik ne uspijeva prijaviti na mrežnu stranicu www.postani-student.hr zbog pogrešne korisničke oznake, lozinke i/ili PIN-a, sustav će javiti poruku ‘Prijava nije uspjela’ i ponuditi ponovni upis podataka. Kod ponovnoga upisa korisničkih podataka sustav će zahtijevati, zbog sigurnosnih razloga, upis niza znakova koji će biti prikazani na slici. Nužno je pažljivo upisati korisničku oznaku, lozinku i PIN te prepisati navedeni niz znakova sa slike.

Ako je izgubljena korisnička oznaka ili lozinka, ili nakon više ponovljenih pokušaja sustav javlja poruku o pogrešnim korisničkim podatcima, učenik se treba obratiti administratoru imenika u školi nakon čega će mu biti dodijeljena nova korisnička oznaka i/ ili lozinka.

Ako izgubi PIN ili TAN, učenik može zatražiti njihovo ponovno izdavanje slanjem SMS poruke sadržaja OPET na broj 66354 isključivo s broja mobilnoga telefona koji je unesen u sustav.

U slučaju da je s korisničkom oznakom, lozinkom i PIN-om sve u redu, no učenik i dalje ima poteškoća s prijavom na mrežnu stranicu www.postani-student.hr, potrebno je problem prijaviti na adresu e-pošte ncvvo@ncvvo.hr ili telefonom na broj Info centra: 01/4501 899.

Prilikom prve uspješne prijave u sustav učenici su dužni prihvatiti i TAN-om potpisati Opće uvjete prijave ispita državne mature i studijskih programa. Učenicima koji to ne učine neće biti omogućene prijave ispita državne mature niti studijskih programa.